WALKI..RGONÓMIA
My v našom štúdiu preferujeme inžiniersko - psychologický prístup k optimalizácii zmyslovej a pohybovej činnosti pracovníka s prostriedkami automatizačnej a výpočtovej techniky - PAVT a efektívneho vynakladanie ľudskej práce. Peter Walki Valkovič je autorom pracovnej metódy WALKI ERGO KEYBOARDING.
|GALÉRIA1|PRAX |GALÉRIA2|UPRATOVANIE|
optimalizujeme navzájom tri subsystémy: pracovné prostredie - používateľ - PAVT
A - pracovné prostredie - budova, miestnosť, pracovisko
B - používateľ
C - PAVT, HW - monitor, LCD, repro, kabeláž, scanner, klávesnica, SW, OW
Metóda WALKI-ERGO-KEYBOARDING
je chránená podľa autorského zákona, je výsledkom získaných, dlhodobých poznatkov v praxi kolektívu, poznatkov získaných pri prevádzke špecializovaných pracovísk obsadených výpočtovou technikou (rádioamatérska prevádzka OK1KKD, špecializované armádne pracoviská,...), skúseností súťažiacich v podujatí o zápis do GUINESSOVEJ KNIHY v Bratislave, dostupných vedomostí, pomôcok, ochoty a rozumu ale predovšetkým pribúdajúcich a závažných diagnóz používateľov.
- Hoci táto metóda vznikla pôvodne pre podporu práce v balíkoch typu OFFICE, software pre SOHO, edícií Microsoft Home, efektnú prácu na WWW podstatne má čo povedať každému, kto chce pracovať s počítačom novým spôsobom,
- prvýkrát som ju na medzinárodnej úrovni prezentoval na medzinárodnej konferencii TELECOMMUNICATIONS DAY 96,
- publikoval som sériu článkov o niektorých vlastnostiach v odbornom časopise COMPUTERWORLD-E,
- najefektívnejší prínos však môže priniesť v skupine pokročilých používateľov, v skupine najmladších používteľov ale aj v skupine tzv. gamesákov,
- novým spôsobom upravuje členenie pracovného priestoru klávesnice a myši.
Tento sa člení na dve oblasti: primárnu oblasť a sekundárnu oblasť. Primárna oblasť sa zhoduje s alfanumerickou sekciou a sekciou funkčných kláves klávesnice. Sekundárna oblasť obsahuje vpravo: sekciu ovládania kurzoru, numerickú sekciu klávesnice a priestor vľavo od klávesnice určený pre myš. Problematika ergonómie v oblasti hier už nie je len okrajovou či módnou záležitosťou ale stáva sa vážnou oblasťou pre každého, kto s PC pracuje alebo za túto oblasť zodpovedá. Podstatná časť hier je ovládateľná a hrateľná myšou, najmä deti - gamisti používajú túto techniku celkom prirodzene, a čo je dôležité, že každý skôr či neskôr skončí pri práci v balíkoch typu OFFICE.
- Ergonómia významne súvisí aj s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci. Napriek tomu, že zákon NR SR č.330/96 Z.z. zavádza do nášho právneho poriadku ustanovenia medzinárodných noriem jeho praktická realizácia je na nízkej úrovni.
- Najväčšia zodpovednosť však leží na samotnom gamesákovi. V skutočnosti práve tento je vystavený mimoriadnym nárokom a preto len on sám resp. rodičia musia realizovať fyziologické, psychologické, sociologické, hygienické a organizačné opatrenia súvisiace s optimalizáciou väzieb v systéme prostredie - stroj - dieťa.
- Problematika sa týka predovšetkým tých, ktorí pracujú denne viac než 6 hodín a už teraz sa dotýka výkonných manažérov, ekonómov, informatikov, pedagógov, správcov sietí, študentov a spravidla aj ich rodinných príslušníkov.
- Mám konkrétne, unikátne a vzácne skúsenosti i najnovšie podklady s aplikovaním praktickej ergonómie v kolektíve pracovníkov pracujúcich s PAVT vo vekovom rozpätí 18-62 rokov.
Základné pracovné techniky
Základné pracovné techniky sa vyznačujú spoločným znakom a to prácou ľavou rukou s polohovacím zariadením na ľavej strane klávesnice L2.
- Technika L2F je základná pracovná technika pre základnú činnosť pracovníka.
- Pracovnú techniku v stoji označíme L2S.
- Ďalšiu techniku označujeme L2R.
Technika L3 je variantom k základnej pracovnej technike L2F.
Základné pracovné techniky sú také, pri ktorých je pracovník schopný podávať optimálny pracovný výkon počas dlhého časového úseku. Parametre pracoviska musia zodpovedať fyziologickým možnostiam a pohyblivosti končatín predovšetkým rúk na doske stola. Pohyby končatín a tela musia byť vzájomne vyvážené, aby nedošlo k jednostrannému pohybovému zaťaženiu. Požiadavky na silu nesmú prekročiť schopnosti pracovníka. Pohyby, ktoré vyžadujú zvýšené požiadavky na rýchlosť, presnosť a opakovateľnosť, nesmú zároveň klásť neúmerné nároky na silu. Efektivitu je možné zvyšovať použitím vhodných pomôcok. Smer, dráha a rozsah pohybov musí rešpektovať biomechanické zákonitosti a zásady pohybovej ekonómie. Pracovné pohyby, ktoré kladú vysoké požiadavky na presnosť a rýchlosť (práca na klávesnici s myšou) je potrebné sústrediť do optimálneho pracovného priestoru.